divorce, word, letters-2755736.jpg

Ile kosztuje rozwód?

W poprzednim artykule – dostępnym tutaj – zaczęliśmy temat rozwodów. Dzisiaj spróbujemy rozpisać wszystkie opłaty z jakimi należy się liczyć przy składaniu pozwu o rozwód oraz w całym przebiegu postępowania. Zaznaczamy, że podane kwoty są orientacyjne i mogą ulec zmianie związanej ze zmianą przepisów oraz od skomplikowania danej sprawy. 

Jakie są koszta sprawy o rozwód?

Zacznijmy od opłat stałych. Są to głównie opłata od pozwu która wynosi 600 zł oraz opłata od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł. Opłatę od pełnomocnictwa płacicie w momencie kiedy prowadzenie waszej sprawy rozwodowej zlecacie profesjonalnemu pełnomocnikowi, czyli radcy prawnemu lub adwokatowi. Wspomniane opłaty muszą zostać dołączone do pozwu rozwodowego. Bez nich wasze pismo zostanie zwrócone.

Gdzie zapłacić za pozew o rozwód?

Opłatę od pozwu wnosicie na konto Sądu który ma prowadzić Waszą sprawę. W zależności od sądu będzie to konto ogólne lub konto konkretnego wydziału – wszystko to możecie sprawdzić na stronie internetowej sądu. Sprawy rozwodowe prowadzi Sąd odpowiedzialny terytorialnie za ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków. Opłata od pełnomocnictwo wpłacana jest na konto urzędu miasta w którym prowadzona będzie sprawa. Wszystkie numery kont są dostępne na stronach internetowych. Co do zasady opłaty wnosicie sami. Napisanie i złożenie pozwu oraz dalszych czynności leży w gestii rady prawnego będącego Waszym pełnomocnikiem.

Od czego zależy koszt rozwodu?

Inna kwestia to opłaty zmienne. Tutaj nie możemy podać Wam żadnych konkretnych kwot. Jeżeli pytacie ile kosztuje rozwód albo ile kosztuje wynajęcie adwokata od rozwodu to niestety nie jesteśmy w stanie podać żadnej ceny. Koszt ten wynika zarówno z miasta w jakim będzie odbywało się postępowanie, od skomplikowania sprawy, doświadczenia pełnomocnika oraz od renowy kancelarii dla której pracuje.

Oczywiście za najtańszy możemy uznać rozwód bez orzekania o winie, popularnie określany jako “rozwód za porozumieniem stron”. Jednak nawet w takim przypadku opłaty zmienne mogą się diametralnie różnić nawet przy podobnych sprawach. Do opłat zmiennych możemy zaliczyć opinie biegłych, opinie od wniosków (np. o uzasadnienie). Dodatkowe koszta wynikają też ze zbierania dowodów w sprawie. Wiele osób w sprawach rozwodowych korzysta z biur detektywistycznych, ale to temat na osobny artykuł.  Dodatkowym kosztem w razie przegranej sprawy (Waszej winy rozpadu małżeństwa) stanowi opłata pokrywająca tzw. Koszty zastępstwa procesowego. Minimalna stawka w przypadku sprawy rozwodowej to 720 zł. Ostateczna ich wysokość zależy od decyzji Sądu, który bierze pod uwagę zarówno nakład pracy radcy prawnego, czas trwania i skomplikowanie sprawy oraz ilość zgromadzonego materiału dowodowego.

Ile kosztuje rozwód z prawnikiem?

Często pytacie ile kosztuje rozwód z adwokatem. Tu ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od wspomnianych wcześniej czynników, zwłaszcza lokalizacji oraz renomy pełnomocnika. Z naszej strony możemy Wam polecić szukanie radcy prawnego lub adwokata wśród znajomych, możecie też przejrzeć fora internetowe dotyczące rozwodów. Z Waszym potencjalnym pełnomocnikiem warto umówić się na rozmowę przed zleceniem mu sprawy. Jest to z reguły traktowane jako porada prawna, która wiąże się z opłatą. Pamiętajcie, że jest to okazja do sprawdzenia czy dobrze czujecie się w towarzystwie akurat tego radcy prawnego, czy odpowiada Wam jego wizja prowadzenia sprawy, a przede wszystkim czy wzbudza Wasze zaufanie. Sprawy rozwodowe są wyjątkowo trudne i stresujące. Będziecie musieli opowiedzieć Waszą historię, często związaną z bolesnymi wydarzeniami, dlatego potrzebujecie osoby która będzie Wam “odpowiadać”. 

Jak wygląda sprawa o rozwód?

Ciężko napisać krok po kroku jak wygląda rozwód. Są pewne stałe etapy, jednak każdą sprawę należy traktować indywidualnie. Wiele zależy od tego jaki stosunek mają do siebie “jeszcze małżonkowie”. Po złożeniu pozwu czekacie na odpowiedź drugiej strony i dalsze postępowanie jest zależne od tego jaką drogą ma toczyć się sprawa. Możecie zostać skierowani przez Sąd do mediacji. Tutaj pełnomocnicy obu stron mogą skonfrontować się poza salą rozpraw i spróbować wypracować kompromis. W trakcie rozwodu Sąd może wezwać obie strony i świadków do złożenia zeznań, zlecić sporządzenie opinii biegłych np. psychologiczne, zasięgnąć opinii u kuratora jeżeli rodzina była objęta nadzorem. 

Jaki rozwód jest najtańszy?

Gdybyśmy mieli w skrócie podsumować dotychczas poruszane kwestie rozwodowe to najtańszą i najszybszą drogą jest rozwód bez orzekania o winie, czyli za porozumieniem stron. Jest on możliwy gdy oboje z dotychczasowych małżonków chce się rozstać i nie mają wobec siebie żadnych roszczeń. Tutaj nawet samodzielnie możecie się rozwieść. W większości przypadków jednak rozwodnicy dążą do orzekania winy jednej ze stron. Według naszej opinii w takim sporze konieczne jest zatrudnienie prawnika, radcy prawnego lub adwokata, który poprowadzi sprawę. Owszem koszt takiego postępowania jest większy a sprawa może trwać o wiele dłużej niż byśmy tego chcieli, jednak należy pamiętać, że o jej wyniku decydują dalsze kwestie m. in. podział majątki, alimenty (nie tylko na dzieci!….tak, istnieją alimenty na byłą żonę lub byłego męża), opieka nad dziećmi i wiele innych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Projekt i realizacja mecenasiwsieci.pl