Co może być dowodem w sprawie rozwodowej?

Jeżeli zdecydowaliście się wnieść pozew o rozwód na pewno zastanawiacie się jakie dowody możecie przedstawić w Sądzie aby wykazać winę małżonka za rozpad waszego małżeństwa. W tym artykule podamy Wam kilka przykładów dowodów jakich możecie użyć. Musicie jednak pamiętać, że każda sprawa jest inna. Sędzia zawsze ma prawo oddalić dowód, jeżeli uzna, że jest on bez znaczenia dla sprawy lub uzyskany w niewłaściwy sposób. Jeżeli chcecie poczytać więcej o zagadnieniach związanych z rozwodami, zapraszamy do wcześniejszych artykułów dostępnych tutaj: 1, 2, 3.

 

Zeznania świadków – postawa postępowania

Po pierwsze najczęściej dowodami są zeznania Wasze oraz świadków. Każda ze stron ma prawo powołać własnych świadków oraz zadać pytania świadkom “przeciwnika”. Pytania są przygotowywane przez pełnomocników – radców prawnych – każdej strony. Oczywiście możecie mieć wpływ na to o co Wasz prawnik zapyta w trakcie rozprawy sądowej. Wcześniej powinniście mieć możliwość konsultacji o co warto każdą osobę zapytać aby przedstawić sytuacje jakie wpłynęły na rozpad małżeństwa. Świadkami w sprawie rozwodowej mogą być Wasi znajomi, rodzina, sąsiedzi lub współpracownicy którzy mają wiedzę na temat waszego życia prywatnego. Zdarza się również, że na świadków powołuje się dzieci. Jest to bardzo trudne zagadnienie i należy pamiętać, że stawiacie swoje dzieci w bardzo stresującej sytuacji – raczej muszą być to wyjątkowe okoliczności a dzieci powinny być w odpowiednim wieku aby zrozumieć co się właśnie dzieje w ich życiu.

 

Opinie, opinie, opinie…

Kolejnym działem dowodów są różnego rodzaju opinie. Mogą to być opinie lekarzy psychologów i psychiatrów, opinie z MOPS lub ze szkół/przedszkoli, jeżeli nauczyciele zauważyli problemy w zachowaniu dzieci. Dla mażłonków, którzy doświadczają przemocy w domu dowodem mogą być też zapisy z obdukcji lekarskiej. W trakcie procesu Sąd może wydać zarządzenie aby przeprowadzić badania psychologiczne małżonków oraz dzieci. Będziecie sądownie zobowiązani stawić się w wyznaczonych terminach, celem przeprowadzenia rozmowy do sporządzenia opinii. 

 

Internet jako najlepsze źródło informacji

Często w sprawach rozwodowych korzysta się z dowodów pozyskanych z Internetu. Są to zazwyczaj screeny z portali społecznościowych lub randkowych. Wykorzystuje się również zapisy rozmów jakie małżonek prowadził z innymi osobami; historię połączeń telefonicznych itp. Technologia pozwala również prześledzić miejsca w jakich małżonek bywał – co często wskazuje na prowadzenie tzw. podwójnego życia. Należy tutaj zaznaczyć, że takie dowody mogą być przedstawione w Sądzie jeżeli nie jest to związane np. z łamaniem hasła do portalu lub telefonu, który nie jest waszą własnością. Oczywiście, nikt nie zabroni Wam przeglądać smsy współmałżonka, jednak nie wszystko czego się z nich dowiecie może zostać użyte w procesie sądowym. Dowodami mogą być również wyciągi z konta, historia płatności kartą lub lista zakupów dokonanych przez Internet. 

 

Wynajęcie detektywa

Ciekawym dowodem jest raport z działalności prywatnego detektywa. Na zlecenie jednego z małżonków detektyw prowadzi  śledztwo. Polegaja ono na przyłapaniu drugiego z małżonków na gorącym uczynku, np. zdradzie, gry w kasynie, używaniu substancji niedozwolonych. Detektyw przez ustalony czas śledzi małżonka. Jednocześnie sporządza jego plan dnia, czyli w jakich godzinach i gdzie przebywał, z kim się spotykał oraz co robił. Co ważne robi też zdjęcia, które często są niezbitym dowodem na winę za rozpad małżeństwa.

 

Oczywiście nie są to wszystkie dowody jakie mogą zostać użyte w Sądzie. Każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia do tematu. Jeżeli korzystacie z pomocy radcy prawnego z pewnością po rozmowie dot. Waszego problemu nakieruje Was jakie dowody należy zdobyć oraz kogo powołać na świadka. Musicie mieć świadomość, że druga strona także będzie zbierać dowody przeciwko Wam!  Czasami mogą być to wiadomości wyjęte z kontekstu z których, będziecie musieli się wytłumaczyć. Rozwód z orzekaniem o winie to walka na dowody – zapewnijcie sobie dobre wsparcie w postaci pełnomocnika, radcy prawnego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Projekt i realizacja mecenasiwsieci.pl