divorce, separation, marriage breakup-619195.jpg

Chcę się rozwieść, ale jak to załatwić?

Biorąc ślub większość z nas ma nadzieję na bajkowe zakończenie w stylu “żyli długo i szczęśliwie”. Jednak jak pokazują statystyki coraz więcej małżeństw kończy się rozwodem. Co ciekawe, związki małżeńskie zawierane są w coraz późniejszym wieku, a mimo to szanse ich przetrwania są coraz mniejsze. Nie ma tutaj znaczenia czy ślub był cywilny czy zawierany w kościele. Rozważania na temat przyczyn takiego biegu rzeczy zostawimy Wam a dziś skupimy się na najważniejszych informacjach formalnych dotyczących rozwodów.

Pamiętacie ten żart “Ojej dwadzieścia pięć lat, jakbym ją zabił pierwszego dnia, to dzisiaj bym wychodził na wolność”? Nie polecamy takiego rozwiązania. Małżeństwa kończą się z różnych powodów, można uznać, że ile rozwodów tyle powodów. Jeżeli już zdecydowaliście się na rozwód warto wiedzieć jakie macie możliwości i z czym się one wiążą. Oczywiście “najłatwiejsze” są rozwody par, które nie mają dzieci, nie dochodzą orzekania o winie oraz mają podpisaną intercyzę. Niestety w naszym kraju intercyza nie jest zbyt popularna, a temat opieki nad dziećmi jest bardzo trudny zarówno dla rozwodzących się rodziców, dzieci jak i reprezentujących radców prawnych. Od razu zaznaczamy, że skupiamy się na rozwodach cywilnych, a prawo kościelne nie zostanie ujęte w tym artykule. Osobny artykuł przygotowaliśmy również o separacji

Jakie są rodzaje rozwodów?

Według polskiego prawa do rozwodu może dojść na dwa sposoby – rozwód z orzekaniem o winie lub rozwód bez orzekania o winie. Reguluje to Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Mianowicie o winie rozkładu pożycia mówi Art. 57. 

  • Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.
  • Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Sprawy rozwodowe bez orzekania o winie trwają o wiele krócej niż te z orzekaniem winy któregoś z małżonków. Są również o wiele mniej stresujące.

Jak wykazać winę za rozwód?

W przypadku orzekania o winie pełnomocnicy obu stron dążą do przedstawienia jak największej liczby dowodów jakie świadczą o odpowiedzialności za rozpad małżeństwa z winy strony przeciwnej. Wiąże się to oczywiście z przedstawianiem Sądowi zdjęć z portali społecznościowych, korespondencji sms, bilingów połączeń telefonicznych. Powoływani są świadkowie, których zeznania mają wpłynąć na decyzję Sądu. Często dowodami w sprawie są dokumenty zebrane przez prywatnych detektywów. W przypadku chęci uzyskania rozwodu z winy współmałżonka należy nastawić się na dłuższy proces oraz przysłowiowe “pranie brudów”.

Czy warto mieć prawnika od rozwodu?

Dla zmniejszenia dyskomfortu z jakim wiąże się uczestnictwo w spawie warto mieć przy sobie profesjonalnego pełnomocnika. Zajmie się on wymianą korespondencji między stronami, przesłuchiwaniem świadków, zbieraniem dowodów. Dla dużej grupy klientów radca prawny jest jedyną osobą przed którą klienci otwierają się i przedstawiają swoją wersję wydarzeń. Niestety są to sprawy długotrwałe, bardzo trudne i wyjątkowo stresogenne dla każdego z uczestników. Rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy mediatora. Naszym zdaniem warto skorzystać z tego rozwiązania. Mediator jest osobą bezstronną, której zadaniem jest pomoc w wypracowaniu kompromisu między obiema stronami. Więcej o pracy mediatora znajdziecie w kolejnych artykułach.

Jak długo trwa rozwód?

Uznajmy, że decyzja została podjęta. Pozew o rozwód w dwóch egzemplarzach, należy złożyć do Sądu Okręgowego, który w zasięgu działania ma ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków. Do pozwu należy dołączyć potwierdzenie opłaty skarbowej w wysokości 600 zł oraz potwierdzenie opłaty od pełnomocnictwa którą uiszczamy na rzecz urzędu miasta w którym składamy pozew. Wysokość opłaty od pełnomocnictwa wynosi 17 zł i opłacana jest w przypadku korzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika. Są to opłaty stałe, niezależne od okoliczności czy miejsca składania pozwu. W zależności od skomplikowania danej sytuacji oraz obłożenia wydziału rodzinnego danego Sądu czas rozpatrzenia pozwu może być różny. Na pewno trzeba uzbroić się w cierpliwość. Samo przekazanie pozwu drugiej stronie nie jest równoznaczne z końcem małżeństwa. Należy również pamiętać, że sprawa rozwodowa nie rozwiązuje wszystkich kwestii. W osobnych postępowaniach rozpatrzony będzie podział majątku, opieka nad dziećmi, wysokość alimentów.  

Tematyka rozwodów jest bardzo obszerna i w kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć przynajmniej większość z nich. Poruszymy temat przyczyn uznania rozwodu ale również kiedy nie ma możliwości jego otrzymania. W przygotowaniu mamy cykl artykułów dotyczących prawa rodzinnego. Jeżeli macie jakieś pytania lub propozycje artykułów to zapraszamy do kontaktu w komentarzach lub email. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Projekt i realizacja mecenasiwsieci.pl